Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak ograniczyć monotonię w wykonywaniu obowiązków

11 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Bardziej złożone stanowisko pozwoli obsłużyć podwładnemu kilka urządzeń na przemian. Dzięki temu nie musi on codziennie i przez wiele lat wykonywać standardowych czynności w taki sam sposób

Pracodawca musi organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza pracy monotonnej i w ustalonym z góry tempie (art. 94 pkt 2a k.p.). Przepis ten jest m.in. pokłosiem unijnej dyrektywy (93/104/WE) w sprawie szczegółowych zagadnień dotyczących organizacji czasu pracy. Nakłada na firmy wymóg łagodzenia skutków monotonii pracy oraz narzuconego jej tempa.

Wciąż tak samo

A pracy monotonnej przybywa. To już nie tylko dokonywanie na zmianie roboczej tych samych nieskomplikowanych operacji na taśmie produkcyjnej według tego samego rytmu, bierna obserwacja wskaźników na monitorach ekranowych i pulpitach sterowniczych czy „nudne" prowadzenie pojazdu na coraz lepszych drogach. Chodzi także o automatyczne rutynowe wprowadzanie danych do systemów informatycznych, wykonywanie prostych, powtarzalnych czynności biurowych czy dokonywanie tych samych (rodzajowo) operacji w Internecie.

Słowem – proces wzrostu strefy monotonii i nudy w pracy ma się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9433

Wydanie: 9433

Spis treści
Zamów abonament