Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wszyscy ludzie prezydenta

11 stycznia 2013 | Publicystyka, Opinie | Robert D. Kaplan
John Kerry obejmie schedę po Hillary Clinton. Czy oznacza to zmianę w polityce zagranicznej Białego Domu?
źródło: AFP
John Kerry obejmie schedę po Hillary Clinton. Czy oznacza to zmianę w polityce zagranicznej Białego Domu?
źródło: Rzeczpospolita

W przeciwieństwie do Nixona i Busha seniora, Obama nie będzie forsował swojej wielkiej wizji świata. Nowi szefowie resortów dyplomacji i obrony mogą więc prezentować się jako idealiści na konferencjach prasowych, w praktyce będą jednak realistami – prognozuje główny analityk ds. geopolitycznych Stratfor.

Prezydenci definiują samych siebie poprzez ludzi, których nominują na najwyższe stanowiska. Na szczycie waszyngtońskich elit osobistości liczą się bowiem o wiele bardziej niż systemy biurokratyczne.  Ta reguła sprawdza się zwłaszcza podczas drugiej kadencji. Prezydenci nie muszą już wówczas aż tak pilnie śledzić sondaży, co zarówno im samym, jak i mianowanym przez nich osobom daje więcej swobody.

Obama prawie jak Bush

O polityce zagranicznej z czasów pierwszej kadencji prezydenta Baracka Obamy można opowiedzieć, przedstawiając trzy postacie: byłego sekretarza obrony Roberta Gatesa, sekretarz stanu Hillary Clinton oraz byłego specjalnego wysłannika ds. Afganistanu i Pakistanu Richarda Holbrooke'a.

Gates – republikański realista – dominował podczas pierwszych dwóch lat kadencji. To on sprawił, że Obama nie prowadził „miękkiej" polityki, jaką podobno skłonni są prowadzić demokraci. Więzienie w Guantanamo Bay nadal było otwarte, nie spieszono się z wycofywaniem z Iraku, w szybkim tempie rozwijała się operacja likwidowania członków Al-Kaidy, itd. Innymi słowy – odkładając na bok retorykę – pierwsze dwa lata prezydentury Obamy nie różniły się znacząco od ostatnich dwóch lat rządów George'a W. Busha.

Clinton, mianując swoich ludzi w Departamencie Stanu – takich jak asystent sekretarz stanu ds. Azji Wschodniej i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9433

Wydanie: 9433

Spis treści
Zamów abonament