Podział TP dobrą ideą
UKE, dzięki przetargom na częstotliwości dla mobilnego Internetu, chce wnieść w 2013 roku do budżetu państwa prawie 3 mld zł – mówi prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w rozmowie z Urszulą Zielińską i Łukaszem Decem.
Rz: 31 grudnia sąd w sporze Sferii z kierowanym przez panią urzędem wydał wyrok korzystny dla operatora, a ten ogłosił, że rusza z komercyjną budową sieci mobilnego Internetu LTE. Pani nie wyklucza odwołania od decyzji sądu. Sferia pospieszyła się z ogłoszeniem planu budowy sieci LTE?
Magdalena Gaj: W moim odczuciu – tak. Jeżeli odwołamy się, a Naczelny Sąd Administracyjny podtrzyma werdykt Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to zaczniemy się zastanawiać, jak rozwiązać sytuację, która naprawdę jest skomplikowana. Perspektywa zakłóceń pomiędzy nadajnikami Sferii a nadajnikami przyszłej sieci GSM-R (system dla kolei – red.) jest ewidentna. Polskie Linie Kolejowe, które rozpoczynają projekt GSM-R, opiniowały wnioski o pozwolenia radiowe, jakie złożyła Sferia. Tylko w kilku przypadkach ustalenia są pozytywne. Sferia wnioskowała o zmianę decyzji rezerwacyjnej poprzez przeniesienie jej z pasma 850 MHz na wyższe, wchodzące w skład tzw. dywidendy cyfrowej (pasma zajęte na potrzeby państwa – red.).
Dostała zgodę?
Nie, odmówiliśmy. Z kilku przyczyn: proceduralnych, formalnych i finansowych. Wyjdźmy teraz na rynek i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta