Wyrok skazujący nie odbierze odszkodowania
Jeśli pracownik uległ wypadkowi przy pracy, a następnie został skazany za popełnienie wykroczenia drogowego, nie przekreśla to jego szans na uzyskanie świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Zasady przyznawania świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego określają przepisy ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.; dalej ustawa wypadkowa).
Istotne znaczenie ma tu art. 21 ust. 1 i 2, w myśl którego świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną zdarzenia było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
Nie przysługują one również ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
Należności, które może stracić poszkodowany pracownik z powyżej wymienionych przyczyn, to nie tylko jednorazowe odszkodowanie, ale także i inne świadczenia wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy wypadkowej, takie jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek wyrównawczy, a także renta z tytułu niezdolności do pracy, czy renta szkoleniowa.
Wypadki drogowe
Częstą przyczyną wypadków przy pracy jest niezachowanie przez pracowników zasad ruchu drogowego. Powstają wówczas problemy z ustaleniem, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta