Jak jest opodatkowana realizacja programów telewizyjnych
Czy producent audycji emitowanych na antenie TV na pewno je produkuje? Okazuje się, że z punktu widzenia VAT sprawa nie jest wcale jednoznaczna.
A dokładniej rzecz ujmując, jest „inaczej jednoznaczna" dla producentów programów, a inaczej dla organów podatkowych. Ci pierwsi twierdzą, że producent produkuje programy telewizyjne, organy uważają, że nie. Skutkiem tej rozbieżności poglądów są różne stawki opodatkowania VAT usługi świadczonej przez producenta.
Oczywiście według organów powinna to być stawka podstawowa (23 proc.), jako że to, co robi producent np. na zlecenie Telewizji Polskiej, nie jest tą usługą w zakresie produkcji programów telewizyjnych, o jakiej mowa w pkt 164 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.
Zgodnie z tym zapisem, obniżona do 8 proc. stawka VAT stosowana jest dla usług związanych z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi – wyłącznie w zakresie produkcji programów telewizyjnych, z zastrzeżeniem, że pozycja ta nie dotyczy usług reklamowych i promocyjnych. Wskazano przy tym, że chodzi o pozycję 59.11.1 PKWiU z 2008 r.
Zewnętrzny fachowiec
Z tego można wysnuć wniosek, że jeżeli podatnik wyprodukował program telewizyjny, inny niż reklamowy lub promocyjny, to jego cena, jaką będzie musiał zapłacić zamawiający (usługobiorca) za jego usługę w tym zakresie, będzie uwzględniała 8 proc. VAT.
Czy zamówienie na program telewizyjny do wyemitowania może złożyć u zewnętrznego fachowca Telewizja Polska? Jak najbardziej. Może zlecić np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta