Nowe limity dla twórców i artystów
Z początkiem 2013 r. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT). Dotkną one m.in. najlepiej zarabiających twórców, artystów, dziennikarzy, inżynierów, programistów i wynalazców. Grupa ta ma możliwość odliczenia 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu, co w konsekwencji powoduje obniżenie podatku. Dotyczy to zarówno przychodów ze stosunku pracy, jak i umów o dzieło.
By skorzystać z tej preferencji, musi przede wszystkim powstać utwór, którym zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Może to być np. książka, artykuł, piosenka, obraz, tłumaczenie, analiza, projekt, program, reklama, wykład. Twórca musi też dysponować prawami autorskimi.
Więcej dla fiskusa
Dotychczas twórcom przysługiwało odliczenie 50 proc. kosztów uzyskania przychodu, bez względu na to ile zarobili. Jeśli ich przychody z praw autorskich wynosiły np. 90 tys. zł rocznie, to w ramach kosztów mogli odliczyć w uproszczeniu połowę tej sumy, czyli 45 tys. zł.
Od 1 stycznia 50-procentowe koszty uzyskania przychodów przysługujące twórcom są limitowane i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta