Pośredniczenie tylko po uzyskaniu zezwolenia
Osoba, która prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych bez spełnienia wymagań prawnych, popełnia przestępstwo. Grozi za nie grzywna aż do 5 mln zł, a nawet pozbawienie wolności do lat dwoch
Do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na pośredniczeniu w przekazywaniu wpłacanych przez różne osoby pieniędzy, nie wystarczy samo zarejestrowanie działalności.
Konieczne jest uzyskanie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego. Wszystko po to, żeby tego rodzaju przedsiębiorcy podlegali ścisłej kontroli, która zwiększy bezpieczeństwo wpłacanych pieniędzy i bezpieczeństwo finansowe klientów.
O tym, jak niebezpieczne jest prowadzenie działalności parabankowej bez specjalnego zezwolenia, przekonali się m.in. klienci Amber Gold. Po ujawnieniu tej sprawy eksperci zgodnie twierdzą, że konieczne jest zwiększenie nadzoru nad tego typu działalnością. W mediach głośne były również sprawy tzw. okienek płatniczych, w których ludzie opłacali rachunki za prąd, gaz czy mieszkanie, a pieniądze nigdy nie docierały do adresatów.
Klienci nie tylko ponownie musieli dokonywać zapłaty, ale także wpłacali odsetki. Właśnie po to, żeby uniknąć takich niekorzystnych dla obywateli sytuacji i zwiększyć zaufanie do instytucji finansowych i podmiotów zajmujących się przekazywaniem pieniędzy, ustawodawca zdecydował, że podmioty zajmujące się pośredniczeniem w przekazywaniu wpłat gotówkowych podlegają kontroli KNF.
Jawny rejestr do wglądu
Zgodnie z art. 4 ustawy o usługach płatniczych działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta