Spółka osiągnie przychód, gdy członek zarządu zrzeknie się wynagrodzenia
Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy z tytułu rezygnacji z wynagrodzenia przez członka zarządu. Nie ma przy tym znaczenia, czy zdarzenie to będzie zakwalifikowane jako nieodpłatne świadczenie, czy jako umorzenie zobowiązania.
Takie stanowisko zajęła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 14 listopada 2012 r., IPTPB3/423-293/12-2/PM.
Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym wskazała, że w skład zarządu spółki wchodzą prezes, wiceprezes oraz członek zarządu. Wszyscy członkowie zarządu zostali powołani na podstawie uchwały rady nadzorczej. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o przyznaniu członkom zarządu wynagrodzenia i o jego wysokości. Z prezesem i wiceprezesem zarządu podpisano umowy o pracę, natomiast członek zarządu pełni swoją funkcję wyłącznie na podstawie powołania, przy czym zrzekł się on przyznanego mu wynagrodzenia.
W związku z tym spółka zapytała, czy rezygnacja z wynagrodzenia przez członka zarządu oznacza dla niej przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta