Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka jest pozycja konsorcjum budowlanego w sporze cywilnym

16 stycznia 2013 | Prawo i praktyka | Magdalena Dyś-Sokołowska
Magdalena Dyś-Sokołowska radca prawny  w Kancelarii Prawnej Szampera Dubis, Zając  i Wspólnicy sp.k. we Wrocłaiwu
źródło: Rzeczpospolita
Magdalena Dyś-Sokołowska radca prawny w Kancelarii Prawnej Szampera Dubis, Zając i Wspólnicy sp.k. we Wrocłaiwu

Żaden konsorcjant nie ma prawa wytoczenia powództwa o zapłatę za wykonane roboty, nawet jeśli chciałby objąć pozwem pieniądze za prace, które zgodnie z podziałem w umowie wykonał samodzielnie.

Umowa konsorcjum stanowi instrument powszechnie wykorzystywany przez podmioty wspólnie ubiegające się o udzielenie zamówienia publicznego, na podstawie art. 23 ustawy 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (dalej ustawa p.z.p.).

Poprzez współpracę w ramach konsorcjum przedsiębiorcy łączą swoje potencjały finansowe, techniczne, a także korzystają z wzajemnego doświadczenia w realizacji inwestycji danego rodzaju, co wzmacnia ich konkurencyjność w postępowaniu przetargowym.

Bez zdolności sądowej

Popularność konsorcjum wynika również z tego, że umowa konsorcjum nie powołuje do życia odrębnego podmiotu prawa, a uczestnikami obrotu pozostają poszczególni członkowie konsorcjum. Przekłada się to na pozycję konsorcjum w postępowaniu cywilnym.

Ponieważ konsorcjum nie ma podmiotowości prawnej, nie posiada też zdolności sądowej i stroną postępowania cywilnego są zawsze podmioty wchodzące w skład konsorcjum, a nie samo konsorcjum, które pozostaje tylko stosunkiem zobowiązaniowym łączącym jego członków (postanowienie Sądu Najwyższego z 27 marca 2010 r., III CZP 25/10).

Co może lider

Wewnętrzny kształt konsorcjum jest kwestią, o której decydują strony umowy konsorcjum w ramach swobody kontraktowania. Powszechnie spotykanym modelem jest taki, w którym jeden z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9437

Wydanie: 9437

Spis treści

Życie Warszawy

Zamów abonament