Kanon nowych twórców
Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera długo oczekiwaną Galerię Sztuki XX i XXI wieku.
Trudno w to uwierzyć, ale w Warszawie, stolicy prawie 40-milionowego kraju, miasta, które ma ambicje zostać artystyczną stolicą Europy Środkowej, nie było stałej kolekcji sztuki nowoczesnej.
Na przygotowaną obecnie ekspozycję wchodzi się przez rodzaj „kina", salę, w której pokazywane są fragmenty filmów wyświetlanych w Polsce na początku lat 20., tuż po odzyskaniu niepodległości. Jest europejski ekspresjonizm („Gabinet doktora Caligari") czy „Cud nad Wisłą" o Bitwie Warszawskiej w 1920 roku.
Całość kończą cztery niewielkie monitory z zapisem akcji twórców wciąż aktywnych. Na jednej z nich duet artystek Sędzia Główny występuje na żywo w TVP Kultura, widzowie mogą dzwonić i wydawać kobietom dowolne polecenia, które mają wykonać.
„Budget story" Oskara Dawickiego trwa dokładnie tyle, na ile wystarczyło pieniędzy przeznaczonych na realizację projektu. Każda klatka filmu ma konkretną wartość. Umieszczone w rogach ekranu liczniki odmierzają topniejące wraz z upływem trwania filmu środki, a w finałowej scenie Jan Nowicki zdąża jedynie powtórzyć kilkakrotnie:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta