Kiedy inne czynności są zakazane
Gospodarcza działalność konkurencyjna może być prowadzona we własnym imieniu, ale także za pośrednictwem innych osób.
Przepis art. 211 § 1 kodeksu spółek handlowych normuje zakaz podejmowania przez członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością działalności konkurencyjnej. Oznacza to, że powołana osoba nie może – bez aprobaty zgromadzenia wspólników, czyli gremium zazwyczaj powołującego zarząd, albo innego podmiotu określonego umową spółki – zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, osobowej lub członek organu spółki kapitałowej bądź partycypować w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek jej organu. Zakaz taki obejmuje nadto udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej, w sytuacji w której wchodzący w skład zarządu posiada co najmniej 10 proc. udziałów lub akcji tego podmiotu bądź prawo do powołania minimum jednego członka zarządu.
Zgoda na działalność konkurencyjną – co do zasady – powinna być wyartykułowana przed realizacją pierwszej czynności objętej jej zakresem >patrz przykład 1. Nie ma jednak przeszkód, aby taka akceptacja została wyrażona później >patrz przykład 2. Omawiana aprobata najczęściej przybiera postać uchwały, ale może być ona także wyartykułowana w sposób dorozumiany poprzez np. niesprzeciwianie się prowadzeniu przez członka zarządu sp. z o.o. działalności konkurencyjnej.
W świetle wyroku Sądu Najwyższego z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta