Europo, czas dorosnąć
Do partii, która odwoływała się do przedsiębiorczości i „energii Polaków", nie pasują tezy, jakie formułuje szef jej think tanku. Dziś nie potrzeba nam taniego antyrynkowego populizmu – z Jarosławem Makowskim polemizuje publicysta magazynu „LIBERTÉ!".
Europie trzeba przywrócić politykę. Europejskie państwa narodowe są niesuwerenne, w takim sensie, że ich decyzje nie są w stanie wpłynąć na rzeczywistość. Nie mają szans w starciu ze światowymi gigantami, zarówno państwami, jak i korporacjami. Polityczność z poziomu narodowego trzeba więc przenieść na poziom europejski.
Jarosław Makowski w tekście „Rodzi się gniew" ( „Rz", 7.01.2013) straszy. Straszy rynkiem, uliczną rewolucją i zagrożeniem dla Europy. Pisze: „Tym, co nadciąga wielkimi krokami i co najpewniej wybuchnie ze zdwojoną siłą w 2013 roku, jest wściekłość. (...) Dziki gniew, który zobaczymy na ulicach i placach naszych miast wiosną. Ludzka wściekłość i gniew, które zapewne przeobrażą się w formy drastycznych protestów".
Strach może mobilizować, ale potrafi też odbierać rozum. Nie pozwólmy, żebyśmy znaleźli się w tej drugiej kategorii.
Przeciw ochlokracji
Rewolucja uliczna, którą wieszczy Makowski, jest przerażającą perspektywą. Czy będzie zmanipulowana przez cynicznych polityków, czy też oddolnie wyłoni swojego Robespierre'a nie ma większego znaczenia. Powrót przemocy do polityki europejskiej byłby tragedią, zabarwioną dozą ironii, bo przecież dopiero Unia Europejska otrzymała pokojowego Nobla.
Jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta