Znak towarowy nie może stanowić przedłużenia ochrony patentowej
Nawet jeżeli kształt, którego zastosowanie jest konieczne do osiągnięcia zamierzonego efektu technicznego, nabędzie wtórną zdolność odróżniającą, to nie jest możliwa jego rejestracja jako znaku towarowego
Zapadło niedawno orzeczenie Sądu Unii Europejskiej (Trzeciej Izby) w sprawie dotyczącej unieważnienia prawa ochronnego na przestrzenny znak towarowy stanowiący odwzorowanie rękojeści noża stosowanej przez uprawnionego, tj. Reddig GmbH (sygn. akt T-164/11).
Znak został zastrzeżony dla towarów w klasach 6, 8 oraz 20, w szczególności dla noży. OHIM, czyli Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego, na wniosek firmy Morleys LTD unieważnił prawo ochronne, zaś Izba Odwoławcza OHIM podtrzymała tę decyzję. Izba Odwoławcza uznała, że chociaż nie wszystkie elementy znaku miały funkcje wyłącznie techniczne, to te elementy, które nie spełniały takich funkcji, były pomijane.
Niemal wszystkie elementy znaku składały się też na techniczne rozwiązanie chronione amerykańskim patentem, który już wygasł. Uprawniony do przestrzennego znaku towarowego podniósł, że Izba Odwoławcza OHIM zastosowała do dokonania oceny kryteria...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta