Czy zbycie udziału we współwłasności nieruchomości jest usługą
Uznanie sprzedaży udziału za dostawę towarów umożliwia podatnikom skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego dla wybranych terenów niezabudowanych
W przypadku dokonywania sprzedaży udziału we współwłasności nieruchomości wątpliwości podatników może budzić sposób prawidłowego zaklasyfikowania takiej transakcji na gruncie ustawy o VAT jako dostawy towaru, bądź też jako świadczenia usługi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zbycia udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntów.
Łączna albo w częściach ułamkowych
Dokonując klasyfikacji takiej transakcji sprzedaży na gruncie ustawy o VAT, należy się najpierw odnieść do odpowiednich regulacji prawa cywilnego. Zgodnie z brzmieniem art. 195 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.), własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Zaznaczyć przy tym należy, że w odniesieniu do współwłasności stosowane są, co do zasady, przepisy dotyczące własności.
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną (art. 196 k.c.). W przypadku współwłasności ułamkowej każdemu współwłaścicielowi przysługuje udział w prawie własności określony ułamkiem. Współwłaściciela charakteryzuje zatem pozycja wyłącznego właściciela względem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta