Policjant w rodzinie to więcej dni opieki
Służba w policji daje odrębne uprawnienia od tych określonych ustawą zasiłkową. Jeśli jeden rodzic to policjant, a drugi jest ubezpieczony na ogólnych zasadach, mogą oni łącznie opiekować się dzieckiem bez utraty pensji przez 120 dni
Ubezpieczony, który ze względu na konieczność zapewnienia opieki dziecku lub choremu członkowi rodziny nie może podjąć pracy, może starać się o zasiłek opiekuńczy. Jest on jednak limitowany w roku kalendarzowym, a jego okres uzależniony od tego, kto wymaga opieki.
- Pracownica od 12 do 25 stycznia br. przedłożyła zwolnienie lekarskie w związku z opieką nad 16- letnim synem. W tym roku nie korzystała jeszcze z zasiłku opiekuńczego. Jednak jesteśmy w posiadaniu informacji, że synem od grudnia 2012 r. do 11 stycznia br. opiekował się współmałżonek, który pracuje w policji. Czy okres opieki wypłaconej małżonkowi należy wliczyć do limitu przysługującego zasiłku opiekuńczego w br. kalendarzowym? – pyta czytelnik.
O wypłatę zasiłku opiekuńczego mogą się starać nie tylko pracownicy, ale również inne osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu. Nie ma przy tym znaczenia charakter tego ubezpieczenia.
Świadczenie przysługuje zarówno osobom objętym obowiązkowo ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownikowi, członkowi spółdzielni), jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcy, osobie prowadzącej pozarolniczą działalność czy chałupnikowi). Zasady podlegania ubezpieczeniom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta