Kiedy ZUS uwzględni kontrakt eksportowy wykonywany przed 1989 r.
Okres zatrudnienia za granicą zwiększa staż emerytalny. Ale jeśli przypada przed 1991 r., może być problem z poświadczeniem zarobków. Można przyjąć tzw. wynagrodzenie zastępcze, pod warunkiem wskazania imienia i nazwiska osoby pracującej w kraju na podobnym stanowisku.
Uprawnienia emerytalne w znacznej części zależą od okresów składkowych. W myśl art. 6 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna) są to przede wszystkim okresy ubezpieczenia w Polsce.
Jednak stanowią je również przypadające przed 15 listopada 1991 r. okresy, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne, albo za które nie było obowiązku jej opłacania. Chodzi tu m.in. staż pracy obywateli polskich za granicą – u innych pracodawców zagranicznych, jeżeli za czas tej pracy zostały opłacone składki na ubezpieczenie społeczne w Polsce.
Sprawę dokumentów poświadczających okresy zatrudnienia w zakresie niezbędnym do uzyskania emerytury, w tym pracy na kontraktach eksportowych, reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 11 października 2011 r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (DzU nr 237, poz. 1412).
Dokumentowanie stażu
Zgodnie z nim zainteresowany zgłaszający wniosek o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, powinien dołączyć do wniosku dokumenty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta