Jakie uprawnienia może mieć pełnomocnik podczas trwającego zgromadzenia spółki
Udziałowcy spółki nie mają obowiązku osobistego uczestniczenia w spotkaniach wspólników ani wykonywania prawa głosu. Mogą skorzystać z usług innej osoby
Ustawodawca dopuszcza zastępstwo wspólnika w realizacji organizacyjnych czynności w spółce przez pełnomocników lub w odniesieniu do wykonywania prawa głosu także przez innych przedstawicieli (np. prokurenta, kuratora czy syndyka masy upadłości).
Warunkiem jest jednak, aby takiej ewentualności nie wyłączała lub ograniczała umowa spółki (poprzez choćby wskazanie kryteriów, jakim musi odpowiadać pełnomocnik lub przedstawiciel, np. co do jego wieku czy wykształcenia) bądź kodeks spółek handlowych.
Jeżeli jednak kontrakt danego podmiotu nie precyzuje owych cech, wówczas pełnomocnikiem (przedstawicielem) wspólnika może być każdy, kto legitymuje się co najmniej ograniczoną zdolnością do czynności prawnych (z zastrzeżeniem art. 243 § 3 k.s.h.) (nie dotyczy to prokurenta, który powinien posiadać pełną zdolność do czynności prawnych).
Co mówią przepisy Kodeksu cywilnego
Art. 15. Ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli lat trzynaście, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Art. 16 § 1. Osoba pełnoletnia może być ubezwłasnowolniona częściowo z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych, w szczególności pijaństwa lub narkomanii, jeżeli stan tej osoby nie uzasadnia ubezwłasnowolnienia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta