Status podatkowy usługodawcy ma znaczenie przy rozliczaniu importu
Jeśli polska firma zakupi usługi od zagranicznego podmiotu nieposiadającego na terytorium kraju ani siedziby działalności gospodarczej, ani stałego miejsca jej prowadzenia, to będzie obowiązana do rozliczenia daniny
Zasady rozliczania dla celów VAT nabywanych przez polskich podatników od podmiotów zagranicznych, np. usług doradztwa czy usług marketingowych, których miejscem opodatkowania jest terytorium Polski, zostały w sposób szczególny uregulowane w ustawie o VAT. Zasady te zależą w dużej mierze od statusu podatkowego usługodawcy.
Istota problemu
Na gruncie VAT transakcje zakupu usług od kontrahentów zagranicznych z siedzibą zarówno w krajach członkowskich UE, jak i spoza Wspólnoty stanowią dla polskich podatników zasadniczo import usług, zdefiniowany w art. 2 pkt 9 ustawy o VAT jako świadczenie usług, z tytułu wykonywania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy.
W świetle tych regulacji, jeśli polski podatnik zakupi usługę od zagranicznego podmiotu, nieposiadającego na terytorium kraju ani siedziby działalności gospodarczej, ani stałego miejsca jej prowadzenia, to on będzie obowiązany do rozliczenia VAT. Istotą tej instytucji jest bowiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta