Okrojony zasiłek dla menedżera
Zarządzający firmą na podstawie kontraktu menedżerskiego nie może płacić zbyt wysokiej składki chorobowej. W konsekwencji również przysługujące mu świadczenia za czas niezdolności do pracy podlegają ograniczeniu
Osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym (np. pracownicy) prawo do zasiłku bądź wynagrodzenia za czas choroby nabywają po upływie tzw. okresu oczekiwania. To 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Trzykrotnie dłuższy (90-dniowy) okres wyczekiwania obowiązuje osoby objęte tym ubezpieczeniem dobrowolnie, m.in. zleceniobiorców i menedżerów na kontrakcie.
Ustalając, czy dana osoba za czas niezdolności do pracy uzyskała prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego należy uwzględniać poprzednie okresy obowiązkowego i dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie liczyła więcej niż 30 dni lub jej powodem był urlop wychowawczy, bezpłatny lub odbywanie czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Tylko nieliczni ubezpieczeni mają prawo do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania. Przywilej ten dotyczy m.in.:
- osób będących absolwentami szkoły lub szkoły wyższej, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do niego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
- posłów lub senatorów, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Baza to oskładkowany przychód
Uprawnieni do świadczeń chorobowych menedżerowie, pracujący w oparciu o kontrakt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta