Teren budowlany w końcu zdefiniowano
Przy sprzedaży gruntów dużym problemem może być ustalenie, z jakiego rodzaju nieruchomością sprzedawca i nabywca mają do czynienia. Czy jest to grunt rolny, leśny, a może przeznaczony pod zabudowę. Od 1 kwietnia powinno się to zmienić
Podstawowa stawka VAT wynosi 23 proc. Ustawodawca przewidział jednak również stawki obniżone oraz zwolnienie z VAT. Preferencja dotyczy m.in. sprzedaży gruntów.
Zgodnie z art. 43 ust. 11 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Przy czym największym problemem zazwyczaj jest – przy sprzedaży gruntów – w ogóle ustalenie, z jakiego rodzaju terenem sprzedawca i nabywca ma do czynienia. Czy jest to grunt rolny, leśny czy też teren przeznaczony pod zabudowę.
Wszystko jasne
Dzięki zapisom ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2013 r., poz. 35) problem ten zostanie w końcu rozwiązany.
Od 1 kwietnia 2013 r. nowelizacja ta wprowadzi do art. 2 ustawy o VAT nowy punkt 33, w którym jest zawarta definicja terenu budowlanego. Zgodnie z tym uregulowaniem „terenami budowlanymi" będą grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (jeżeli oczywiście taka decyzja została wydana).
O co tyle zamieszania
Otóż,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta