Leasing finansowy – remedium na złe prawo
Od 1 stycznia zakup środków trwałych (maszyn, samochodów, urządzeń czy nawet budynków) na raty nie ma już żadnego uzasadnienia gospodarczego. Korzystniejsze może być zawarcie umowy, która nie przenosi własności
Od Nowego Roku ustawodawca po raz kolejny postanowił ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej polskim podatnikom. Ustawą z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce wprowadzono wiele instytucji, mających ułatwić życie rodzimym przedsiębiorcom.
Wśród nich, na pierwsze miejsce wysunęły się poprawki mające na celu zwalczanie powstających, zwłaszcza w czasie kryzysu, zatorów płatniczych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom sektora prywatnego, wprowadzono zapisy mające na celu dyscyplinowanie nierzetelnych kontrahentów.
Od 1 stycznia 2013 r. niezapłacone zobowiązanie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie może, przy spełnieniu określonych warunków, zostać zaliczone finalnie do kosztów uzyskania przychodów. Przeterminowana faktura nie uprawnia również do odliczenia VAT. Co więcej, niedokonanie korekty w deklaracji VAT-7 skutkuje – w przypadku wykrycia przez organy skarbowe dodatkowym – sankcyjnym podatkiem w wysokości 30 proc.
Niestety, poziom legislacyjny, jak i merytoryczny wprowadzonych regulacji znacznie odbiega od europejskich standardów. Pomijając kwestie związane z działaniem niektórych przepisów wstecz czy też nielogicznymi definicjami, należy zwrócić uwagę na kwestie, które bezpośrednio ingerują w zakres swobody umów przedsiębiorców....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta