Prawidłowa umowa o powierzeniu mienia nie uzasadnia samowolnych potrąceń
Jeśli pracownik wyrządzi szkodę w powierzonym mu mieniu, odpowiada za jej pełną wartość i utracone korzyści. Nie oznacza to jednak, że można mu je odebrać z wynagrodzenia bez jego zgody
- Jeden z kierowników dysponuje samochodem służbowym. Auto zostało mu powierzone na podstawie zawartej umowy o odpowiedzialności materialnej pracownika za szkodę powstałą w mieniu powierzonym z obowiązkiem zwrotu lub do wyliczenia się. Na skutek przekroczenia dozwolonej prędkości osoba ta rozbiła samochód. Czy koszty naprawy możemy potrącić z jej wynagrodzenia? – pyta czytelniczka.
Nie, do potrącenia konieczne byłoby uzyskanie pisemnej zgody pracownika lub tytułu wykonawczego.
Dobro do użytku i opieki
Przy powierzeniu pracownikowi mienia na podstawie art. 124 k.p. pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w tym mieniu do pełnej wysokości. Jest to sytuacja dosyć korzystna dla pracodawcy, gdyż w innych przypadkach – czyli w odniesieniu do mienia innego niż powierzone – odpowiedzialność za szkodę spowodowaną nieumyślnie przez zatrudnionego ograniczona jest do wysokości maksymalnie trzech jego miesięcznych wynagrodzeń.
Ważna treść kontraktu
Gdy dojdzie do szkody w powierzonym pracownikowi mieniu, odpowiada on za stratę rzeczywistą i utracone korzyści zarówno wówczas, gdy wyrządził uszczerbek z winy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta