CIA w desperacji
„Wróg numer jeden” ukazuje, jaką cenę zapłaciły USA za wojnę z terroryzmem.
Nominowany w pięciu kategoriach do Oscara obraz Kathryn Bigelow przypomina typowy film kryminalny, tzw. procedural. Tego typu opowieści zwykle dotyczą mechanizmów śledztwa i stosowanych przez stróżów prawa procedur – stąd nazwa. Jednak u Bigelow gra toczy się o wyższą stawkę. Bohaterką jest bowiem oficer CIA o imieniu Maya (Jessica Chastain z dużymi szansami na statuetkę), która zawzięcie – nieraz wbrew przełożonym i zdrowemu rozsądkowi – tropi przywódcę Al-Kaidy.
„Wróg numer jeden" od początku trzyma w napięciu, choć przecież finał pościgu za Osamą bin Ladenem jest doskonale znany. W pierwszej scenie słychać autentyczne nagranie z 11 września 2001 roku. Przerażona kobieta, uwięziona w płonącym budynku WTC, dzwoni po pomoc. „Umrę... Palę się". Trzask w słuchawce. Cisza. „O mój Boże" – mówi wstrząśnięta operatorka. Szok. Cięcie.
Akcja skacze dwa lata do przodu. Tajna baza CIA gdzieś na Bliskim Wschodzie. Amerykanin beznamiętnie objaśnia arabskiemu więźniowi obowiązującą zasadę:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta