Zdrowy też dostanie rekompensatę za stosowanie mobbingu
Pracownik, który był ofiarą przemocy psychicznej w zakładzie pracy, może żądać zadośćuczynienia, nawet jeśli nie poczyniła ona spustoszeń w jego organizmie. Pieniądze należą mu się wówczas za naruszenie dóbr osobistych
Definicję mobbingu zawiera art. 943 § 2 kodeksu pracy. Oznacza on działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu polegające w szczególności na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go od współpracowników lub wyeliminowanie z zespołu zatrudnionych. Jest to więc definicja bardzo ogólna i otwarta. Istotne jest jednak, że takie zachowania muszą występować przez dłuższy czas.
Istotne skutki
Zasadą jest, że pracownik może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, jeżeli wskutek mobbingu doznał rozstroju zdrowia (art. 943 § 3 k.p.). Wskazuje to na możliwość dochodzenia od pracodawcy takiej zapłaty, jeśli z powodu jego postępowania polegającego na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownik doznał rozstroju stanu zdrowia (np. popadł w depresję, nerwicę lub doznał zawału serca).
Zadośćuczynienie przysługuje tu zatem nie za samo dopuszczanie się mobbingu, ale za jego następstwa w postaci rozstroju zdrowia. Przy czym to pokrzywdzony pracownik musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta