Prawem mętnej wody
Czy komercyjne użytkowanie wód publicznych na cele rekreacyjne podlega opłacie? – pyta prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
W ostatnim czasie można zaobserwować aktywność Skarbu Państwa (SP), i to na kilku płaszczyznach, ukierunkowaną na porządkowanie pewnych zastanych, niekorzystnych z punktu widzenia interesów SP, stanów w obszarze gospodarki zasobami wodnymi. Widać to po powództwach wytaczanych użytkownikom gruntów pokrytych wodami, którzy w przestrzeni wodnej będącej w gestii SP prowadzą iure caduco przedsięwzięcia związane z działalnością służącą do uprawiania rekreacji, turystyki, sportów wodnych oraz amatorskiego połowu ryb.
Precyzja – słaba strona
Pierwsze zapadłe w tych sprawach wyroki pokazują, że mętność materii prawnej regulującej stosunki między właścicielem a użytkownikiem sprzyja dysonującym rozstrzygnięciom. Warto, by ustawodawca wziął to pod uwagę przy okazji projektowanej nowelizacji prawa wodnego. Precyzja w tym temacie jest bowiem warunkiem sine qua non przejrzystości reguł w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta