Kiedy nie trzeba przestrzegać przepisów techniczno-budowlanych
Wyjątkowe okoliczności, takie jak np. ukształtowanie terenu, pozwalają na odstępstwo od reguł stosowanych w budownictwie
Zagadnienie odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych uregulowane jest w art. 9 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2010, nr 243, poz. 1623). Na problematykę odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych należy spojrzeć w szerszej perspektywie. I tak, punktem wyjścia jest art. 5 prawa budowlanego.
Zgodnie z nim obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, tak aby zapewnić w szczególności bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe.
Ważnym warunkiem jest też to, aby obiekty użyteczności publicznej były dostępne dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz zapewniały możliwość utrzymania ich w należytym stanie technicznym.
Szczegóły w rozporządzeniach
Zasadą jest, że przepisy techniczno-budowlane ustanawiają w formie rozporządzenia ministrowie właściwi ze względu na ich specyfikę.
Przykładowo, do przepisów techniczno-budowlanych możemy zaliczyć rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych; rozporządzenie ministra transportu i gospodarki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta