Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Impregnat wciąż truje, nawet przedszkolaki

02 marca 2013 | Prawo | Jolanta Ojczyk
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Rodzice już kilka lat walczą o usunięcie ksylamitu i toksycznego zapachu w przedszkolu.

– Kiedy moje dziecko wraca do domu, śmierdzą mu włosy i ubranie. Każdy, kto nas odwiedza, pyta, co to za dziwny zapach – mówi Agnieszka Chudy. Tak „pachnie" dwukondygnacyjne Przedszkole Publiczne w Markuszowie w województwie lubelskim, mimo przeprowadzonego remontu.

– Najbardziej śmierdzi na parterze w okresie jesienno-zimowym, gdy okna są rzadziej otwierane – twierdzą rodzice. Wiosną i latem zapach jest mniej uciążliwy.

Zofia Haba, której syn chodził do tej placówki od września 2010 r. do grudnia 2011 r., zaczęła pytać, skąd   pochodzi zapach. Nikt jednak nie udzielił jej odpowiedzi. Dziecko tymczasem zaczęło regularnie chorować i mieć problemy z oddychaniem, zwłaszcza w nocy.

Dokuczliwy zapach ksylamitu może być wyczuwalny przez kilkadziesiąt lat

– Miał ciągle katar, zapalenia oskrzeli, duszności, które według lekarza były zwiastunem astmy. Po zmianie przedszkola problemy zdrowotne minęły – wyjaśnia.

Pani Agnieszka dodaje, że gdy jej dziecko zaczęło chodzić do przedszkola w wieku trzech lat, w ciągu roku miało cztery razy zapalenie oskrzeli. Rodzice zaczęli podejrzewać, że przedszkole jest zbudowane z drewna zaimpregnowanego ksylamitem.

Toksyczny zapach

– Impregnat ten stosowano na masową skalę do zabezpieczania drewna, a także płyt pilśniowych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9476

Wydanie: 9476

Spis treści
Zamów abonament