Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kino zaczęło nową przygodę

02 marca 2013 | Kultura | Barbara Hollender
Sławomir Idziak,  ur. w 1945 r. Twórca zdjęć do ok.  60 filmów, m.in. Zanussiego, Kieślowskiego i Wajdy. Od  20 lat pracuje głównie  za granicą. Nominowany do Oscara  za zdjęcia do „Helikoptera  w ogniu” Scotta. Za „Pragnę cię
autor zdjęcia: Przemek Wierzchowski
źródło: Fotorzepa
Sławomir Idziak, ur. w 1945 r. Twórca zdjęć do ok. 60 filmów, m.in. Zanussiego, Kieślowskiego i Wajdy. Od 20 lat pracuje głównie za granicą. Nominowany do Oscara za zdjęcia do „Helikoptera w ogniu” Scotta. Za „Pragnę cię" Winterbottoma otrzymał nagrodę na festiwalu w Berlinie. Autor zdjęć do pierwszej polskiej produkcji w 3D „1920 Bitwa warszawska” (na fot. na planie tego filmu)

Wybitny operator Sławomir Idziak o pasjonujących możliwościach, jakie sztuce filmowej daje technologia 3D

Ang Lee był jednym z triumfatorów tegorocznej gali Oscarów. Nakręcone przez niego w technologii 3D „Życie Pi" dostało cztery statuetki, w tym za zdjęcia, uznano go za najlepszego reżysera. A jak pan ocenia ten film?

Sławomir Idziak: Dla mnie największym osiągnięciem Anga Lee jest to, że w ogóle udało mu się przenieść powieść Yanna Martela na ekran. Czytając ją, myślałem, że to niemożliwe, zbyt wiele dzieje się tam w wyobraźni czytelnika. A jednak Lee gładko przechodzi od filmu psychologicznego do bajki o wielkiej urodzie, zdjęcia w 3D zaś niewątpliwie mu w tym pomagają.

Sukces Anga Lee ma nas przekonać, że ta technika przestała być modną, chwilową zabawką i staje się przyszłością kina?

Głęboko wierzę, że ta technologia będzie się rozwijać i nie zniknie z rynku. Dzisiaj już, kupując nowy telewizor, ludzie na ogół wybierają odbiorniki z 3D. Będzie więc istniało zapotrzebowanie na programy i filmy realizowane w trójwymiarze.

Zyskujemy zupełnie nowe możliwości opowiadania. Dzięki 3D intensywne emocje wracają

Co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9476

Wydanie: 9476

Spis treści
Zamów abonament