Jak rozliczyć nadpłatę w najmie
Uiszczenie czynszu za dzierżawioną nieruchomość nie powoduje obowiązku podatkowego w VAT, jeśli najemca nie określi, na co należy ją zaliczyć.
W stosunku do świadczonych na terytorium kraju, tj. Polski usług najmu i dzierżawy ustawodawca w sposób szczególny ustalił moment powstania obowiązku podatkowego.
Szczególna regulacja w ustawie
Obowiązek ten powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze (art. 19 ust. 13 pkt 4 in principio ustawy o VAT) >patrz ramka.
W przypadku świadczenia na terytorium kraju usług najmu i dzierżawy, uregulowanie przez najemcę lub dzierżawcę należności przed terminem płatności określonym w umowie lub na fakturze rodzi obowiązek podatkowy. Natomiast w przypadku niedokonania zapłaty obowiązek podatkowy powstaje wraz z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze. Obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego czy zapłaty dokonano, czy nie (tak interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 8 października 2008 r., IPPP1-443-1348/ 08-4/MP).Oznacza to, że gdy należności czynszowe wpływają przed terminem płatności wynikającym z umowy lub faktury, w dacie ich otrzymania po stronie wynajmującego lub wydzierżawiającego powstaje obowiązek podatkowy w VAT.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta