Skrzynki mailowe firm dostępne dla profesjonalnych partnerów w obrocie
Przedsiębiorca powinien zawsze wiedzieć jak odróżnić, który odbiorca niezamówionych informacji handlowych jest osobą fizyczną, a który nim nie jest. Czynność taka tylko pozornie jest łatwa w realizacji.
W związku z nowelizacją ustawy – Prawo telekomunikacyjne, która weszła w życie 21 stycznia 2013 r., zmienił się art. 10 ust. 1 ustawy z 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (dalej: u.s.d.e.). W praktyce oznacza to zmianę regulacji dotyczących przesyłania niezamówionych informacji handlowych drogą elektroniczną, czyli tzw. spamu.
Przed nowelizacją art. 10 ust. 1 u.s.d.e. wywoływał problemy interpretacyjne. Zakazywał bowiem rozsyłania niezamówionych informacji handlowych drogą elektroniczną bez zgody odbiorcy. Nie precyzował jednak, o jakiego odbiorcę chodzi – czy tylko o osoby fizyczne czy również o osoby prawne, takie jak na przykład spółki prawa handlowego. W przypadku poczty elektronicznej skutkowało to całkowitym zakazem przesyłania informacji handlowych bez uzyskania zgody odbiorcy >patrz ramka.
Zmiana prowadzi do rozwiania tych wątpliwości poprzez wyraźne wskazanie, że zakaz wynikający z art. 10 ust. 1 u.s.d.e. dotyczy wyłącznie oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną.
Jakie skutki
W uzasadnieniu ustawy nowelizacyjnej, zmieniającej brzmienie art. 10 ust. 1 u.s.d.e., ustawodawca zwrócił uwagę, że zmiana ma na celu ograniczenie regulacji tylko do osób fizycznych, a jednocześnie umożliwienie kontaktów dwustronnie profesjonalnych – biznesowych, które ze względu na dotychczasowe (sprzed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta