Czy pracownicy mobilni płacą podatek od kilometrówki
Nie ma przepisu, który wprost zwalnia z daniny zwrot kosztów używania samochodu przedstawicielowi handlowemu niebędącemu w delegacji. Fiskus na tym korzysta. Orzecznictwo sądów pozwala mieć nadzieję, że racjonalność weźmie górę.
Sytuacja podatkowa pracowników mobilnych jest zdecydowanie gorsza w porównaniu do pracowników stacjonarnych (zob. artykuł „Pracownicy mobilni tracą podwójnie", 13 marca 2013 r., > D4-5). Przejawia się to nie tylko w tym, że fiskus dąży do opodatkowania zwróconych pracownikom mobilnym kosztów noclegu, ale także w tym, że muszą oni płacić podatek także od wydatków, jakie pracodawca zwraca im z tytułu używania prywatnych samochodów.
Jeśli bowiem handlowiec porusza się po przypisanym mu terenie własnym samochodem, a pracodawca rekompensuje mu koszty poniesione na dojazd, wypłacając kilometrówkę, to świadczenie to będzie opodatkowane i obciążone składkami ZUS.
Obciążone czy nie
Trudno jest jednak znaleźć przepis, który wprost mówiłby, że zwrot kosztów używania samochodu niebędącemu w delegacji pracownikowi mobilnemu podlega zwolnieniu z PIT. Zwolnieniu podlega jedynie „kilometrówka" czy ryczałt za jazdy lokalne (art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy PIT) oraz „kilometrówka" wypłacana jako zwrot kosztów z tytułu podróży służbowych.
Artykuł 21 ust. 1 pkt 16 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta