Czy urzędnicy skarbowi mogą dorabiać do pensji
Trudno wymagać, aby nisko opłacani pracownicy dostosowali się w bezmyślny sposób do niewynikających z powszechnie obowiązującego prawa wymogów – zwraca uwagę prawnik.
Dokonane w tym roku liczne zmiany w prawie podatkowym spowodowały, że pracownicy organów podatkowych interpretują znowelizowane przepisy na łamach prasy, a niekiedy prowadzą również szkolenia i konferencje. Niemniej problem, który zaakcentowałam w tytule, wywołuje kontrowersje już od wielu lat, i to niezależnie od stopnia zubożenia społeczeństwa, a nawet rozwarstwienia wysokości zarobków samych urzędników. Podejmowanie dodatkowych czynności zarobkowych przez pracowników skarbówki odbija się w mediach negatywnym echem od dawna, pod rządami kolejnych partii politycznych, zarówno w okresie lepszej koniunktury, jak i spowolnienia gospodarczego. Nie muszę chyba dodawać, że z tym ostatnim zjawiskiem wiąże się finansowa „beznadzieja" w płacach znacznej części urzędników.
Analizując ten drażliwy temat, należy rozdzielić dwa aspekty: prawny i etyczny. Konstytucja gwarantuje wolność wykonywania zawodu. Biorąc natomiast pod uwagę sygnalizowaną przez różnych publicystów moralną dwuznaczność dodatkowych czynności zarobkowych, można powiedzieć, że „urzędnik urzędnikowi nierówny".
W świetle prawa
Wykonywanie przez urzędników skarbowych dodatkowych czynności zarobkowych jest dopuszczalne w świetle Konstytucji RP. Artykuł 65 ustawy zasadniczej stanowi bowiem, że „Każdemu zapewnia się wolność wyboru i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta