Parafka skutkuje wyższą akcyzą
Na oświadczeniu o przeznaczeniu nabywanego oleju na cele opałowe jego wystawca powinien nanieść wyraźnie wskazane swoje nazwisko. Pieczęć imienna może pełnić jedynie funkcję dodatkową i uzupełniającą.
Na gruncie podatku akcyzowego jest wiele restrykcyjnych przepisów, lecz chyba nie ma regulacji bardziej niekorzystnych dla firm od tych, które dotyczą obrotu olejem opałowym. Okazuje się bowiem, że nawet nieczytelny podpis nabywcy oleju opałowego, złożony na oświadczeniu, może skutkować koniecznością zapłaty akcyzy z zastosowaniem podwyższonej stawki tego podatku.
Stawki
Sposób sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe został określony w art. 89 ust. 5-15 (na temat tych warunków jest mowa niżej) ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: ustawa).
Spełnienie warunków wynikających z art. 89 ust. 5–15 ustawy umożliwia zastosowanie (obniżonej) stawki akcyzy na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 10 ustawy >patrz tabela.
Najważniejsza przesłanka
Niespełnienie wymogów określonych dla sprzedaży oleju opałowego na cele opałowe powoduje wielokrotne zwiększenia należnej stawki podatku akcyzowego. Dlatego przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą oleju opałowego powinni zwracać szczególną uwagę na kwestię spełnienia wymogów związanych ze stosowaniem obniżonej stawki. Najważniejszą przesłanką uzyskania prawa do obniżonej stawki akcyzy przy sprzedaży oleju opałowego jest otrzymanie przez sprzedawcę prawidłowo wypełnionego oświadczenia od nabywcy tego oleju.
Na podstawie art. 89 ust. 6 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta