Kiedy kilka produktów można potraktować jako zestaw
Połączenie ze sobą dwóch niezależnych towarów nie oznacza, że na gruncie podatku od towarów i usług będą one traktowane jako sprzedaż jednego świadczenia.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 20 lutego 2013 r. (IPTPP2/ 443-929/12-7/JN).
Wnioskodawczyni, będąca czynnym podatnikiem VAT, sprzedaje towary na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rejestrując sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej. W szczególności wnioskodawczyni sprzedaje zestawy, w skład których wchodzą dwa produkty – jedna skrzynka jaj oraz kawa. Ponadto wnioskodawczyni wskazała, że kawa wchodząca w skład zestawu:
∑ nie jest prezentem (wchodzi w skład zestawu i podlega wycenie),
∑ jest sprzedawana, a nie ofiarowana, w związku z tym nie może być uznana za prezent małej wartości dla klienta.
Wnioskodawczyni zadała m.in. pytanie, czy może sprzedawać jednemu klientowi 10 takich zestawów i nabijać na jeden paragon, czy też powinna sprzedać tylko jeden zestaw na jeden paragon.
W ocenie wnioskodawczyni sprzedaż towarów połączonych w jeden zestaw (jajka oraz kawa) powinna być traktowana z punktu widzenia VAT jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta