Lokalni ekolodzy zostaną wyrzuceni za burtę
Proponowane przez rząd ograniczenia dla nowych organizacji ekologicznych nie tylko zmniejszają znaczenie głosu lokalnych społeczności, ale są też niekonstytucyjne – twierdzą prawnicy.
Ministerstwo Środowiska opublikowało 15 lutego br. projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja dotyczy gazu łupkowego, ale zawiera rozwiązanie wykraczające poza przedmiot tej problematyki. Przewidywana jest zmiana ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Art. 44 ust. 1 ustawy ma otrzymać następujące brzmienie:
„Organizacje ekologiczne, które powołując się na swoje cele statutowe, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, uczestniczą w nim na prawach strony, jeżeli prowadzą dzielność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody, przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia tego postępowania. Przepisu art. 31 § 4 kodeksu postępowania administracyjnego nie stosuje się [projekt mówi o „dzielności", a prawdopodobnie chodzi o „działalność"]".
Powody wprowadzenia takich rozwiązań wydają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta