Braki w kontrakcie wytrącą argumenty
Jeśli umowa przedwstępna nie zawiera wszystkich niezbędnych elementów, potencjalny przyszły pracownik nie może żądać zawarcia przyrzeczonego kontraktu. Wywalczy jedynie odszkodowanie, jeśli poniósł szkodę.
- W najbliższym czasie chcemy zatrudnić pracownika, który obecnie pozostaje jeszcze w stosunku pracy z innym pracodawcą. Czy możemy podpisać z nim porozumienie, które zagwarantuje nam, że ten kandydat rozpocznie u nas pracę w ustalonym terminie? – pyta czytelniczka.
Tak. Jest to tzw. umowa przedwstępna, w której należy zawrzeć wszystkie elementy stosunku pracy, którym strony mają się związać w przyszłości.
Znalezienie odpowiedniego pracownika to zwykle czasochłonne zajęcie, które wymaga sporego zaangażowania. Jeśli znajdzie się odpowiedni kandydat, a z różnych względów rozpoczęcie pracy przez niego nie jest możliwe „od zaraz", warto omówić z nim warunki współpracy i odpowiednio je spisać. Służy temu umowa przedwstępna.
Umowa ta jest korzystna dla obu stron. Przyszłemu pracownikowi daje gwarancję zatrudnienia na określonych warunkach, a pracodawca kończy rekrutację i spokojnie czeka na osobę, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta