Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wymiana kadry pod przykrywką grupowych zwolnień

05 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli pracodawca nie poinformuje osób zwolnionych podczas redukcji etatów o możliwości powrotu do firmy, ryzykuje wypłatą odszkodowań. To samo mu grozi, gdy złamie obietnice wynikające z paktu zawartego z organizacją związkową.

Pracodawca, który w ramach zwolnienia grupowego rozwiązał umowę o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika, ma obowiązek ponownie zatrudnić go, jeśli:

- w ciągu roku zgłosi on chęć powrotu do pracy, a

- zakład przyjmuje do pracy innych pracowników w tej samej grupie zawodowej.

Powrót na etat

Taką osobę trzeba ponownie zatrudnić w ciągu 15 miesięcy od dnia rozwiązania z nią stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia. Wskazuje na to art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej ustawa o zwolnieniach grupowych). Celem tego przepisu jest zapewnienie powrotu do firmy pracownikom, którzy utracili etat podczas zwolnień grupowych, jeśli ustały już przyczyny rozwiązania z nimi stosunków pracy.

Jeśli pracodawca bezpodstawnie odmawia ponownego zatrudnienia byłego pracownika, może on żądać zapłaty odszkodowania. Dochodząc go musi jednak wykazać:

- fakt bezpodstawnej odmowy nawiązania stosunku pracy przez tego pracodawcę,

- wystąpienie szkody i jej wysokość oraz

- istnienie związku przyczynowego między faktem niewykonania przez pracodawcę obowiązku ponownego zatrudnienia go a poniesioną szkodą.

Jeśli nie ma możliwości,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9504

Wydanie: 9504

Spis treści
Zamów abonament