Nie każda delegacja obniży ryczałt na jazdy lokalne
Nie ma podstaw, żeby odliczyć 1/22 miesięcznej stawki zwrotu kosztów za używanie prywatnego pojazdu do celów służbowych za dzień, w którym pracownik korzystając z auta wykonywał swoje obowiązki choćby godzinę.
- Mam umowę zawartą z pracodawcą o używanie prywatnego pojazdu do celów służbowych. Pracuję w godzinach od 8 do 16 od poniedziałku do piątku. Wyjechałem w podróż służbową w poniedziałek o 10, a wróciłem we wtorek o 13.Czyli zarówno jednego, jak i drugiego dnia byłem swoim samochodem w miejscu pracy. Czy mam obowiązek odliczyć 1/22 kwoty przyznanego ryczałtu za jeden albo dwa dni? – pyta czytelnik.
Nie
ma do tego podstaw. Pracodawca może zawrzeć z podwładnym umowę dotyczącą użytkowania pojazdu (najczęściej samochodu, ale może to być również motocykl czy motorower) niebędącego własnością firmy do celów służbowych. Powinien zwracać pracownikowi koszty jego używania co miesiąc w formie ryczałtu. Jego wysokość oblicza się jako iloczyn stawki za 1 km przebiegu i miesięcznego limitu przebiegu kilometrów na jazdy lokalne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta