Ile zapłaci zrzeszenie sadowników
Budynki i budowle zajęte przez grupę producentów, wykorzystywane na prowadzenie sprzedaży produktów rolnych, są zwolnione z daniny. Jednak fiskus, dokonując błędnej wykładni przepisów, ogranicza tę preferencję
Grupy producenckie to coraz bardziej popularna forma działania producentów rolnych. Mogą one działać w różnych formach prawnych, m.in. w formie spółki kapitałowej
W „Prawie i Praktyce" z 18 kwietnia pisaliśmy na temat problemów związanych z amortyzacją dotowanych środków trwałych patrz >D5, natomiast 19 kwietnia o transakcjach między podmiotami tworzącymi grupę patrz >D4. Kłopoty grup producenckich mogą dotyczyć także innych kwestii, np. rozliczania podatku od nieruchomości oraz finansowania działalności grupy.
Sporny przepis ustawy
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 13 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych zwalnia się od podatku od nieruchomości budynki i budowle zajęte przez grupę producentów rolnych wpisaną do rejestru tych grup, wykorzystywane wyłącznie na prowadzenie działalności w zakresie sprzedaży produktów lub grup produktów wytworzonych w gospodarstwach członków grupy lub w zakresie określonym w art. 4 ust. 2 ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach oraz o zmianie innych ustaw (DzU nr 88, poz. 983 ze zm.), zgodnie z jej aktem założycielskim.
Przepis ten budzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta