Im mniej składek od wynagrodzenia, tym wyższy zasiłek
Gdy przychód pracownika przekroczył roczną podstawę opłat na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, w podstawie do naliczenia chorobówki uwzględnione zostaną wyższe zarobki
- Pracownik zachorował w kwietniu. Za 5 dni niezdolności do pracy przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe. W październiku 2012 r. za pracownika przestaliśmy opłacać składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, bo jego zarobki przekroczyły limit 30-krotności. Jednocześnie w tym miesiącu uczestniczył w firmowej imprezie integracyjnej i z tego tytułu uzyskał przychód w wysokości 128,55 zł, od którego zostały opłacone składki na ZUS. Pracownik zarabia 10 800 zł miesięcznie. W październiku składki emerytalno-rentowe zostały naliczone tylko od kwoty przychodu, która nie spowodowała przekroczenia limitu rocznego. Jak obliczyć podstawę do chorobowego za kwietniową chorobę, a szczególnie – jakie przyjąć wynagrodzenie za październik? Czy kwotę świadczenia wynikającego z uczestnictwa w imprezie trzeba wyłączyć? – pyta czytelnik.
Skoro pracownik zachorował w kwietniu, to podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić z przychodu wypłaconego mu za okres od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r. W tym 12-miesięcznym okresie pracownik osiągnął górny pułap rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W związku z tym w październiku składka chorobowa została naliczona od innej stawki niż składki emerytalno-rentowe.
Natomiast za listopad i grudzień ub.r. płatnik pobrał i opłacił już tylko składkę chorobową. Aby obliczyć wysokość chorobówki, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta