Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są skutki założenia podatkowej grupy kapitałowej

23 kwietnia 2013 | Prawo i praktyka | Joanna Gołębiewska
SCENARIUSZ 1. ODRĘBNE OPODATKOWANIE PODMIOTÓW
źródło: Rzeczpospolita
SCENARIUSZ 1. ODRĘBNE OPODATKOWANIE PODMIOTÓW
Scenariusz 2. Rozliczenie wspólne podmiotów tworzących PGK
źródło: Rzeczpospolita
Scenariusz 2. Rozliczenie wspólne podmiotów tworzących PGK
przykładowa struktura PGK
źródło: Rzeczpospolita
przykładowa struktura PGK
źródło: Rzeczpospolita
Joanna  Gołębiewska ekspert  PKF Consult sp. z o.o.
źródło: Rzeczpospolita
Joanna Gołębiewska ekspert PKF Consult sp. z o.o.
Ilość PGK
źródło: Rzeczpospolita
Ilość PGK

Mimo zaprzestania odrębnego rozliczania CIT przez spółki wchodzące w skład PGK, są one w dalszym ciągu zobligowane do samodzielnego regulowania np. VAT czy też danin lokalnych

Podatnikami w rozumieniu ustawy o CIT mogą być grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego, posiadające osobowość prawną oraz pozostające w tak zwanych związkach kapitałowych. Pojawienie się w polskim prawie podatkowym możliwości opodatkowania grup podmiotów jest niewątpliwie szansą na legalne obniżenie zobowiązań podatkowych, zachowanie neutralności zawieranych transakcji, a także na dokonywanie dywersyfikacji ryzyka biznesowego.

Nowelizacja przepisów w tym zakresie dąży w kierunku przybliżenia polskich uregulowań do ustawodawstwa Unii Europejskiej, jednak w obecnym stanie prawnym w Polsce pojęcie podatkowej grupy kapitałowej (dalej: PGK) nie jest jeszcze powszechnie stosowane i wykorzystywane w praktyce gospodarczej w celu uzyskiwania korzyści podatkowych.

Wynika to zapewne z konieczności jednoczesnego wymogu spełnienia warunków wymienionych w art. 1a ust. 2 ustawy o CIT. Przede wszystkim podmioty muszą posiadać odpowiednią formę prawną - w skład PGK mogą wchodzić tylko i wyłącznie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) lub spółki akcyjne (S.A.), na szczególnych warunkach >patrz tabela.

Uwaga! Dopuszczalne jest zawieranie relacji pomiędzy spółkami o niejednorodnej formie prawnej. Oznacza to, że grupę mogą tworzyć jednocześnie sp. z o.o. lub S.A. Na samym początku kształtowania się przepisów dotyczących zawierania PGK w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9519

Spis treści
Zamów abonament