"Rzeczpospolita" radzi - Prawo spółdzielcze
Podział na części
Czy trzeba dzielić walne zgromadzenie na części?
NIE.
Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych walne zgromadzenie – w razie gdy liczba członków przekroczy pięćset – może być podzielone na części. Nie dzieje się to jednak automatycznie, ale wymaga zmiany statutu. Gdy nie ma w statucie odpowiedniej regulacji, to walne zgromadzenie powinno się odbywać w jednej części, nawet gdy członków spółdzielni jest więcej niż pół tysiąca. Walne zgromadzenie warto podzielić zwłaszcza wtedy, gdy spółdzielnia składa się z kilku osiedli bądź np. bloków położonych w różnych miejscach.
Czy członkowie spółdzielni mogą sami zdecydować, na którą część walnego zgromadzenia pójść?
NIE.
Zasady podziału członków pomiędzy poszczególne części walnego dokonuje rada nadzorcza. Nie można jednak zaliczyć członków uprawnionych do lokali znajdujących się w obrębie jednej nieruchomości do różnych części walnego zgromadzenia (nawet gdy jest to nieruchomość wielobudynkowa, przed podziałem geodezyjnym). Ponadto rada nadzorcza powinna ustalić, w jakiej części walnego mogą uczestniczyć członkowie, którzy nie mają praw do lokali (bo np. na nie dopiero oczekują). Może się zdarzyć tak, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta