Spółka komandytowa może stracić na atrakcyjności
Wejście w życie zmian proponowanych przez resort finansów zmusi wielu przedsiębiorców do poszukiwania nowych sposobów oszczędności na podatkach. Na razie mogą jednak unikać podwójnego obciążenia wypracowanych dochodów
Prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem struktury obejmującej spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną jest obecnie bardzo atrakcyjne podatkowo. Umożliwia uniknięcie „podwójnego" opodatkowania dochodów wypracowanych w ramach takiego podmiotu. Dzięki utworzeniu takiego układu podatnik może wykorzystać zasadę tzw. neutralności podatkowej spółek osobowych.
W zakresie podatków dochodowych obowiązek podatkowy nie ciąży bowiem bezpośrednio na spółce, lecz na jej wspólnikach. Udziałowcy takich spółek rozliczają przychody w jednostce proporcjonalnie do przypadającego im udziału w zyskach. Odzwierciedleniem tej zasady są odpowiednie przepisy ustawy o PIT (art. 8 ust. 1) oraz ustawy o CIT (art. 5 ust. 1). Podatnikiem podatku dochodowego w takim przypadku są więc wspólnicy, a nie sama spółka.
Osobowa zapewnia niższą daninę....
Na tej zasadzie powołuje się spółkę komandytową lub SKA, w której komplementariuszem (a zatem wspólnikiem ponoszącym bezpośrednią odpowiedzialność za działalność takiego podmiotu) jest spółka kapitałowa (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), a komandytariuszami lub akcjonariuszami (a więc wspólnikami nieponoszącymi odpowiedzialności za zobowiązania spółki) są osoby fizyczne, będące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta