Stonehenge prałowców
Ludzie mieszkali w tym miejscu 5 tysięcy lat przed zbudowanem słynnego kręgu z ogromnych kamieni.
Takie rewelacyjne wyniki przyniosły wykopaliska prowadzone przez zespół dr. Davida Jacques'a z Open University. Przedstawił je na łamach najnowszego wydania pisma „Current Archaeology".
Słynna budowla znajduje się 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Podstawowe elementy tego obiektu to wał ziemny i fosa o średnicy ponad 100 m, otaczające krąg o średnicy 40 metrów zestawiony z 30 głazów. Wewnątrz kamiennego kręgu wznoszą się „bramy" zbudowane z trzech głazów, mają one wysokość ok. 9 metrów. Do obiektu prowadziła aleja długości 3 km, szerokości 11 metrów.
Najnowocześniejsza technika okazała się bezcenna do poznania życia sprzed tysiącleci
Badania prowadzone od XIX wieku skłoniły archeologów do wniosku, że Stonehenge było swego rodzaju obserwatorium astronomicznym, kalendarzem związanym z porami roku i miejscem kultu Słońca i Księżyca.
Przy źródełku
Jeszcze do niedawna panował pogląd, że słynny kamienny obiekt powstał ok. 2500 lat p.n.e., natomiast najstarsze konstrukcje – ziemne – zaczęto wznosić ok. pół tysiąca lat wcześniej. Najnowsze badania przynoszą rewelacyjne wyniki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta