Jak zostać skutecznym agentem
Pośrednik pozyskuje klientów, wykonuje czynności przygotowawcze zmierzające do zawierania umów ubezpieczenia, zawiera kontrakty oraz uczestniczy w ich administrowaniu i wykonywaniu. Bierze także udział w sprawach o odszkodowanie, jak również organizuje i nadzoruje czynności agencyjne
Zasady funkcjonowania pośrednika ubezpieczeniowego oraz wymogów jakie należy spełnić, aby nim zostać reguluje ustawa z 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym. W art. 2 stanowi ona, że „pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na wykonywaniu przez pośrednika za wynagrodzeniem czynności faktycznych lub czynności prawnych związanych z zawieraniem lub wykonywaniem umów ubezpieczenia".
Pośrednik ma za zadanie, zgodnie z art. 4 tego aktu prawnego, pozyskiwanie klientów, wykonywanie czynności przygotowawczych zmierzających do zawierania umów ubezpieczenia, zawieranie umów ubezpieczenia oraz uczestniczenie w administrowaniu i wykonywaniu umów ubezpieczenia, także w sprawach o odszkodowanie, jak również organizowanie i nadzorowanie czynności agencyjnych. Pośrednictwo może być zgodnie z prawem wykonywane jedynie przez agenta ubezpieczeniowego lub brokera ubezpieczeniowego z wyłączeniem pośrednictwa w zakresie reasekuracji, które wymaga oddzielnych kwalifikacji.
Zgodnie z danymi statystycznymi Komisji Nadzoru Finansowego podsumowującymi 2011 r. w Polsce funkcjonuje ok. 34 tys. agentów ubezpieczeniowych, którzy odpowiadają za przypis składki na poziomie ok. 8 mld zł (jeśli wyłączymy ze statystyki banki). Jak widać jest to ogromny rynek z potencjałem do wzrostu i możliwością uzyskania satysfakcjonujących dochodów.
Zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta