Przyroda potrzebuje wsparcia
Polskie lasy są nowocześnie zarządzane i nie ma sensu tego zmieniać. Parki narodowe, których utrzymanie jest zadaniem rządu, od zawsze traktuje się bez należytej atencji – mówi Anecie Stabryle wiceminister środowiska Janusz Zaleski.
Przy okazji dyskusji o tym, czy lasy powinny płacić CIT od całych dochodów, pojawiały się głosy, że może należy prywatyzować kawałki lasów do jednego hektara, bo koszty gospodarowania na takich kawałkach są dla leśników wysokie. Lasy mogą zostać sprywatyzowane?
Nie ma takiego pomysłu. To raczej obawa, która pozostała z początku lat 2000. Ówczesny rząd przymierzał się do prywatyzacji części lasów. Ja dziś nie słyszałem żadnego znaczącego polityka popierającego prywatyzację. To jest temat ogromnie niepopularny społecznie. Trzeba pamiętać, że ewentualna prywatyzacja jest pewnym zagrożeniem, bo model funkcjonowania lasów, na tle innych krajów, sprawdza się wyjątkowo dobrze. Są rozwinięte kraje europejskie, gdzie państwo musi dokładać do gospodarki leśnej, a w Polsce nie tylko budżet nie dokłada, ale to lasy wpłacają do budżetu. Są zarządzane nowocześnie i nie ma sensu tego zmieniać. Psuć tego, co jest dobre i sprawdzone od lat.
Duże kłopoty mają natomiast parki narodowe. Brakuje pieniędzy na działalność i na podwyżki. Pracownicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta