Ile wakacji na starcie kariery zawodowej
Pracownik rozpoczynający pierwsze etatowe zajęcie nabywa prawo do wypoczynku według odmiennych zasad niż zatrudnieni z dłuższym stażem, uprawniającym ich do kolejnych urlopów
- Współpracowaliśmy ze studentem na zlecenie. Od kwietnia zatrudniliśmy go na umowę o pracę. To jego pierwsze etatowe zajęcie. W długi weekend majowy nie pracujemy. Na 29, 30 kwietnia i 2 maja załoga wzięła wolne. Pracownik też chciałby pojechać na majówkę. Czy możemy mu udzielić trzech dni urlopu akonto?
Tak
Pracodawca musi jednak się liczyć z pewnym ryzykiem swojej wspaniałomyślności, gdyż kodeks pracy nie odnosi się do możliwości udzielenia urlopu wypoczynkowego akonto.
Zatrudniony na pierwszej w życiu umowie nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wysokości 1/12 z wymiaru przysługującego mu po roku pracy. Uwzględniając kodeksowe wymiary i wliczanie edukacji do stażu pracy, pierwsze wakacje nie mogą być dłuższe niż 20 dni. Pracownik nabywa je „z dołu", a więc dopiero po upływie każdego miesiąca pracy.
Upływ miesiąca należy rozumieć tu potocznie. To oznacza, że prawo do wakacji powstanie raz po 30 dniach (w miesiącach, które mają 30 dni, czyli w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta