O "Karasiu" i challenge'ach
O "Karasiu" i challenge'ach
Ponad dziewięćdziesięcioletni dziś Stanisław P. Prauss, twórca samolotu PZL-23 "Karaś", jest jedynym przedwojennym konstruktorem lotniczym, który napisał obszerne wspomnienia. W dużej mierze dotyczą one pracy w Państwowych Zakładach Lotniczych, gdzie powstały w latach 30. tak znane samoloty jak PZL P-11, PZL P-37 "Łoś" i wspomniany "Karaś". Prauss pisze także wiele o firmie RWD, rywalizującej z PZL.
Stanisław Prauss należał wraz z Zygmuntem Puławskim (twórcą P-1, pierwszego całkowicie metalowego samolotu polskiego) i Jerzym Dąbrowskim (projektantem "Łosia") do grupy czołowych konstruktorów Państwowych Zakładów Lotniczych. Inwencja konstruktorów nie szła jednak w parze z możliwościami polskiego przemysłu. Prauss stwierdza, że największą przeszkodą hamującą powstawanie nowych samolotów była bariera techniczna i technologiczna. Podczas budowy myśliwca P-1 nie było krajowych blach aluminiowych i duraluminiowych, niedostępne były bardziej skomplikowane profile, odkuwki i odlewy. Nie umiano sobie poradzić z korozją importowanego z Niemiec stopu zwanego elektronem. W ciągu jedenastu lat pracy autora w PZL dokonał się wyraźny postęp, jeśli chodzi o technologię i materiały do produkcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta