Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarobki -- sprawa intymna

31 grudnia 1996 | Moja Kariera | AG

Sondaż "Rzeczpospolitej"

Zarobki -- sprawa intymna

Czy zarobki pracowników powinny być jawne, czy utajnione? Problem pojawił się w ostatnich latach wraz z przemianami ustrojowymi i prywatyzacją. Dawniej, w gospodarce scentralizowanej, nakazowo-rozdzielczej, o żadnym utajnianiu zarobków w ogóle nie mogło być mowy. Płaciło się bądź według monstrualnie rozbudowanych taryfikatorów, stawek urzędowych, widełek itp. , bądź według widzimisię przełożonych uzgodnionych ze związkami zawodowymi.

Utajnienie zarobków przyniosły do Polski wraz z innymi obowiązującymi w gospodarce rynkowej standardami firmy zagraniczne. Przejęły to od nich niektóre firmy prywatne z kapitałem polskim lub mieszanym. Natomiast w sektorze państwowym, zwłaszcza w dużych zakładach pracy, gdzie wpływ związków zawodowych na zarządzanie jest wciąż duży, zarówno uposażenia podstawowe, jak i premie oraz inne dodatki są z reguły jawne.

Tak płacą, jak oceniają

Utajnienie zarobków ma przede wszystkim na celu wyeliminowanie częstego w pracy porównywania swoich zarobków z zarobkami innych. Zdaniem szefa działu doradztwa personalnego KPMG Artura Żurka, takie porównywanie się jest, wbrew pozorom, głęboko demotywujące....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 953

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament