Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fakty pogranicza

31 grudnia 1996 | Gazeta | AW

Fakty pogranicza

Stała się ostatnio w Polsce rzecz jeszcze przed dziesięciu laty nie do wyobrażenia. Na ziemiach, których przez czterdzieści lat "broniliśmy" słowem, gestem przed Niemcami, dziś panuje dosłowna moda na bliskie, coraz ściślejsze z zachodnimi sąsiadami kontakty. Przykładów współpracy polsko-niemieckiej nad granicą, ale też na terenie Pomorza, Mazur, jest mnóstwo. Z reguły mają charakter oficjalny, wynikają z kontaktów na szczeblu oficjalnym. Ale też przez ostatnie lata proces nawiązywania tej współpracy zszedł na szczebel najniższy; dziś partnerem dla niemieckiej strony jest gminny samorząd, dziś współpracę nawiązują bezpośrednio firmy i przedsiębiorstwa. Co sprawiło, że tak zmienił się nasz stosunek do sąsiada?

Sprzątanie po wojnie na tych terenach trwało długo. Tadeusz Firlej, literat, poeta zamieszkały od 1954 roku w Gubinie wspomina, że jeszcze wówczas, na przeciwnym brzegu Odry (widocznym z okien jego domu) , wszystkie dachy i kominy były już naprawione, odmalowane, pokryte świeżym tynkiem, dachówką....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 953

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament